Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej

See other templatesSee other templates

Polska

Im bliżej wyborów tym więcej obrońców rolników i polskiej wsi - powiedział minister Marek Sawicki, który podczas konferencji prasowej w Sejmie odniósł się do ostatnich zarzutów polityków opozycji twierdzących, że polskie rolnictwo przez ostatnie lata nie rozwija się. 

- Polskie rolnictwo nie jest ruinie, ani w zgliszczach - podkreślił szef resortu rolnictwa przedstawiając dane dotyczące wykorzystania środków z kończącego się Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

- Mieliśmy 17,4 mld euro do wykorzystania, a zakontraktowaliśmy 102% alokacji. Z tych środków skorzystało około 1,2 mln beneficjentów, wypłacono już 93% środków -  poinformował minister Sawicki.

Specjalna pomoc w postaci bezzwrotnych premii została przyznana młodym rolnikom. Skorzystało z niej 37 tysięcy osób, a dzięki temu, że w bieżącym roku dwukrotnie zwiększono budżet działania wsparciem objęto dodatkowo ponad 5,1 tysiąca młodych rolników.

Czytaj więcej: Polskie rolnictwo nie jest w zgliszczach

Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia. To rekord! Tak dobrego wyniku w czerwcu nie było od 2001 r., czyli odkąd Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej prowadzi takie statystyki. W urzędach pracy na koniec czerwca zarejestrowanych było 1 624 tys. osób - wynika z szacunków resortu pracy. To najlepszy wynik od 7 lat. W ciągu miesiąca liczba bezrobotnych spadła o 77,9 tys. Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach - najbardziej na Pomorzu, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. W czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było o 288 tys. mniej osób niż przed rokiem.

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba bezrobotnych spadła już o blisko pół miliona i wciąż będzie się zmniejszać, na co wskazuje czerwcowy rekord ofert pracy - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. - Dzięki rozpoczętej rok temu reformie, pracownicy urzędów pracy coraz lepiej radzą sobie ze zdobywaniem ofert zatrudnienia. Nie chodzi jednak o jakąkolwiek pracę, ale o taką, która pozwoli Polakom zapewnić lepsze życie swoim rodzinom - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu spadła do 10,4%. To najlepszy wynik od 7 lat. W porównaniu do maja stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,4 pkt. proc. Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim - o 0,7 punktu - czyli w województwie o najwyższym poziomie bezrobocia w kraju. Pracodawcy w czerwcu zgłosili do urzędów pracy 117 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej. To o 38% więcej niż przed rokiem i najwięcej od 2001 r., czyli odkąd resort pracy prowadzi statystyki. Najwięcej pracowników szukają firmy na Mazowszu (15 tys.), Śląsku (13 tys.), Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce (po 11 tys.). Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy bezrobocie w Polsce będzie jednocyfrowe. To olbrzymi sukces polskich przedsiębiorców. Aby stał się on również sukcesem pracowników, spadkowi bezrobocia musi towarzyszyć podwyżka wynagrodzeń i większa stabilizacja zatrudnienia - powiedział minister Kosiniak -Kamysz.

Czytaj więcej: W czerwcu rekord ofert pracy

Bronisław Dutka, kandydat PSL do Parlamentu Europejskiego gościem programu TVP Kraków: Polityka BliżejBronisław Dutka kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach do Parlamentu Europejskiego był gościem programu POLITYKA BLIŻEJ.

Tematem rozmowy były m.in. echa Krajowej Konwencji Wyborczej Komitetu Wyborczego bieżące sprawy polityczne, kampania wyborcza.

Całość rozmowy można zobaczyć na stronie TVP Kraków TUTAJ

Krajowa Konwencja Wyborcza Komitetu PSL - Razem dla Polski i Europy5 kwietnia 2014 r. w Warszawie odbyła się Krajowa Konwencja Wyborcza PSL. Podczas konwencji zatwierdzono listy wyborcze Stronnictwa do Parlamentu Europejskiego, przyjęto także wspólną deklarację programową.

- O europosłach PSL dobrze się mówi, bo poszli do Parlamentu Europejskiego nie Europę rozwalać, ale Europę budować i uczyć szacunku - powiedział prezes PSL Janusz Piechociński.

Lider PSL wezwał odpowiedzialnych za kształt list wyborczych innych ugrupowań do rachunku sumienia w sprawie tego, jak zachowywali się ich europosłowie. Dlaczego ze wstydem z niektórych z nich się wycofuje, dlaczego ze wstydem przesuwani są na inne listy wyborcze albo do innych okręgów?

 - My nie musimy zmieniać poglądów i programów, nie musimy raz iść kursem lekkim, a raz ciężkim - mówił Piechociński.

Czytaj więcej: Krajowa Konwencja Wyborcza Komitetu PSL - Razem dla Polski i Europy

Dobrą informacją dla pracowników jest podwyżka płacy minimalnej. Pracodawcy będą musieli podnieść pensję tym zatrudnionym, którzy w umowie mają właśnie te stawki.

Wyższa płaca minimalna
Od 1 stycznia płaca minimalna wynosić ma 1600 zł, co spowoduje też wzrost innych naliczanych od niej wypłat, np. maksymalnej odprawy za zwolnienie pracownika z powodu likwidacji firmy lub stanowiska (15-krotność minimalnej pensji, czyli 20.790 zł), zasiłku i wynagrodzenia chorobowego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego, dodatku za pracę nocną, wynagrodzenia za postój, odszkodowania za mobbing w pracy, składek na ZUS osób przebywających na urlopach wychowawczych, minimalnego wynagrodzenia dla osób rozpoczynających pierwszą pracę (80 proc. minimalnej pensji).

Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com